Sıra karar vermeye gelince… 1

Genellikle bir problemi çözmenin birkaç farklı yöntemi vardır. Bir sorunla karşılaşınca, aklınıza bir sürü çözüm yöntemi geliyor olabilir. Peki onlarca fikir ürettikten sonra hangisinin en doğrusu olduğuna nasıl karar vereceksiniz?

Uzun bir listeyi kısaltmak için en pratik yöntem, puanlama sistemini kullanmaktır. İlk etapta işe yaramayacağını düşündüğünüz fikirleri doğrudan elersiniz. Geri kalanlara da + ve ++ şeklinde puan verirsiniz. Bu değerlendirmenin en çok puan alanlar bir üst tura geçer. Bunun ardından aynı metotla yine bir eleme yapabilirsiniz ya da FAN yöntemini kullanabilirsiniz.

FAN, İngilizce Feasible, Attractive ve Novel kelimelerinin ilk harflerinden meydana gelen bir kısaltmadır. Ürettiğiniz fikirleri sırayla şu üç kritere göre değerlendirin:

  • Bu düşünce uygulanabilir mi? (Feasible)
  • Bu düşünce çekici mi? (Attractive)
  • Bu düşünce orijinal mi? (Novel)

Yukarıdaki soruları hemen her türlü konuda ürettiğiniz fikirler için kullanabilirsiniz. Tabii önceliklerinize göre sorularda değişiklik yapabilirsiniz. Meselâ İngiliz perakende devi Tesco bir fikri seçmek için şu kriterleri kullanır:

  • Müşteriler için daha iyi mi?
  • Personel için daha basit mi?
  • Tesco için daha ucuz mu?

İstediğiniz kriteri seçip, bunu listenizdeki fikirlere uygulayabilirsiniz. Eğer kararsız kalırsanız farklı kriterlerle tekrar deneyebilirsiniz. 

 

Yazıda kullanılan görsel FREEPIK’ten alınmıştır. Designed by Katemangostar

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir