Tıp Bayramı'nın ortaya çıkışı 1

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’nda yenilgiye uğrayınca, 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzaladı ve savaştan çekildi. Kısa bir süre sonra da İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan savaş gemilerinden oluşan 61 parçalık büyük işgal filosu İstanbul’a ulaştı.

i2

13 Kasım 1918 sabahı Haydarpaşa’daki okullarının camlarından bakan Tıbbiyeliler, Sarayburnu’nda demirlemiş İtilaf Devletleri gemilerinin Selimiye Kışlası ve Tıbbiye’ye çevrilmiş toplarını acı içinde seyrettiler. Bu gemiler işgalin habercisiydi. Nitekim çok geçmeden Tıbbiye’nin bir bölümü İngilizler tarafından işgal edildi. Bu duruma karşı koymak isteyen bazı tıbbiye öğrencileri gizlice Anadolu’ya geçip Kuva-yı Milliye saflarına katıldılar. Okulda kalanlar ülkenin sahipsiz olmadığını göstermek için bir şeyler yapmaları gerektiğini düşündüler ve 1827’de kurulan Tıphane-i Âmire’nin yıldönümünü kutlamaya karar verdiler. Böylece 14 Mart 1919 günü Darülfünun konferans salonunda bir çay ziyafeti düzenlendi.

İstanbul’un işgaline karşı, Tıp Talebe Cemiyeti tarafından adeta bir meydan okuma olarak düzenlenen bu tören, her yıl tekrarlanarak zamanla gelenekselleşip Tıbbiyeliler Bayramı’na dönüştü.

 

karikatür

Değerli karikatürist Nehar Tüblek 18 yıl önce hayata veda etti. Kendisiyle ölümünden 5 yıl önce tanışmıştım. Bana yukarıda gördüğünüz Tıp Bayramı karikatürünü hediye etmişti. Nehar Bey günlük gazetelerin yanısıra Çarşaf dergisinde de çizmişti. Dergideki karikatürleri renkli yayımlanırdı. Üstadın Çarşaf günlerini anmak için, orijinali siyah-beyaz olan bu karikatürü “Çarşaf dergisi tarzında” renklendirilmiş olarak yayımlıyoruz.

Bu yazı 17 Mart 2013 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir