Titicaca Gölü

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Bolivya ve Peru arasındaki Titicaca Gölü, dünyanın en ilginç göllerinden biri. Deniz seviyesinden 3800 metre yüksekte bulunan bu gölün üzerinde ikibin yıldan beri tarım da yapılıyor!

Güney Amerika’daki Titicaca Gölü’nde 42 tane “yüzen” ada var. Bunların üzerinde Uru insanları yaşıyor. Urular, Güneş’in çocukları olduklarına inanıyorlar. Yüzen adaların en büyüğünde 10 Uru ailesi yaşıyor.

Dünyada çeşitli göller üzerinde yüzen adalar var. Bunlar doğal ve yapay olmak üzere ikiye ayrılıyor. Uruların yaşadığı adalar ise yapay. Urular, bu adaları gölde yetişen Totora bitkilerinden yapmışlar. İnsan yapımı bu yüzen adaların kullanım süresi yaklaşık 30 yıl.

Urular 2000 yıldır yüzen adaları üzerinde tarım da yapıyorlar. Bu da Titicaca Gölü’nün ilginç özellikleri arasına bir yenisini daha katıyor.

Bu  yazı 8 Temmuz 2012 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_height=”yes” equal_height=”yes”][vc_column][vc_images_carousel images=”247,246,245,244″ img_size=”medium” autoplay=”yes” wrap=”yes”][/vc_column][/vc_row]

Bu konuda görüşlerinizi yazın