Troya’nın öcü nasıl alınmıştı? 1

1914’te başlayan I. Dünya Savaşı’na Osmanlı Devleti de katılmış ve yedi cephede vuruşmuştu. Bu cephelerden biri de Çanakkale idi. 18 Mart 1915’te başlayan Çanakkale Savaşlarında, İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazı’nı ne denizden ne de karadan geçebildiler. Sonunda da 9 Ocak 1916’da Çanakkale’den çekildiler.

Çanakkale’deki Troya (Truva) bölgesinde M.Ö. 12. yüzyılda Yunanistan’dan gelen Akhalar ile Troyalılar arasında bir savaş oldu. Akhaların başkomutanı Agamemnon‘du. Savaş çok uzun sürünce, Akhalar hile yapmaya karar verdiler ve tahta bir at yaptılar. Atın içine de birkaç asker saklandı. Bu atı, karargâh kurdukları yere bırakıp gittiler. Aslında çok uzağa gitmemişler; hemen oracıktaki bir adanın arkasına saklanmışlardı. Akhalardan kurtulduklarını sanan Troyalılar, ahşap atı içeri aldılar. Tahta atın içine gizlenen Akha askerleri, gece Troya’nın kapılarını açtılar. Gizlendikleri yerden çıkan Akhalar da açık kapılardan içeri girip, Troya’yı ele geçirdiler. Ertesi sabah, Troya artık bir enkaz yığını haline gelmiş bulunuyordu.

Birinci Dünya Savaşı’nda yapılan Çanakkale Savaşı sırasında, düşman donanmasının dev zırhlılarından birinin adı Agamemnon idi. O savaş günlerinde Alman subaylarının en çok konuştuğu konu bu olmuştu. Toplantılarında Türk subaylarına Troya savaşını anlatmışlardı. Düşman donanması ve ordusu kaçınca da “Troya’nın öcünü aldınız!” demişlerdi. Fakat Mustafa Kemal’in Troya’nın asıl intikamını almasına birkaç yıl daha vardı…

Agamemnon zırhlısı

Agamemnon zırhlısı

Bu yazı 17 Mart 2013 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir