Tüm zamanların en çok kazandıran 10 şarkısı 1
  1. Mel Torme – “The Christmas Song” (1944). Tahmini kazanç: 19 milyon $.

19 yaşındaki Mel Torme “The Christmas Song”u sıcak bir Chicago yazında 45 dakikada yazmıştı. Bu şarkı aralarında Michael Buble, Tony Bennett, Garth Brooks, Bob Dylan, Frank Sinatra gibi ünlü isimlerin de olduğu yüzlerce şarkıcı tarafından yorumlandı.

Mel_Torme

 

  1. Roy Orbison & Bill Dees – “Oh Pretty Woman” (1964). Tahmini kazanç: 19.75 milyon $

Bir şarkıdan bol para kazanma yöntemlerinin başında, şarkının bir Hollywood filminde yer alması geliyor. Roy Orbison ve Bill Dees’in 1964’te yaptıkları “Oh Pretty Woman” şarkısı, Richard Gere ve Julia Roberts’ın oynadığı filmden önce de hit bir şarkıydı. Fakat asıl ününe filmden sonra kavuştu. Bill Dess 2012’de ölmeden önce bir gazeteciye hâla bu şarkı sayesinde yılda 100 – 200 bin $ kazandığını söylemişti. Yani şarkının piyasaya çıkmasından neredeyse 50 yıl sonra.

Roy_Orbison

 

  1. Sting – “Every Breath You Take” (1983). Tahmini kazanç: 20.5 milyon $

Sting’in bu şarkısı 1983’ün en büyük hitlerinden biriydi ve Billboard Hot 100 listesinde 8 hafta 1 numarada kaldı. 1997’de Puff Daddy şarkıyı yeniden yorumladı ve Grammy kazandı. Şarkının bu yeni versiyonu 7 milyon adet satarak, tüm zamanların en çok satılan single’larından biri oldu. 2010’da Sting’in eski menejeri, Sting’in bu şarkıdan, toplam servetinin 1/4’ünü elde ettiğini ve sadece bu şarkıyla yılda 730 bin $ kazandığını açıkladı.

Sting

  1. Haven Gillespie & Fred J Coots – “Santa Claus is Coming to Town” (1934). Tahmini kazanç: 25 milyon dolar

Şarkı piyasaya çıktıktan bir gün sonra 100 binden fazla insan, notalarını sipariş etti. Birkaç ay içinde de 400 bin kopya satıldı. Şarkı Justin Beiber, Bruce Springsteen ve Mariah Carey gibi birçok ünlü isim tarafından yorumlandı.

Haven_Gillespie

 

  1. Ben E King, Jerry Leiber & Mike Stoller – “Stand By Me” (1961). Tahmini kazanç: 27 milyon $

“Stand By Me” de listenin 9 numaralı şarkısı gibi zaten ünlü bir şarkıydı. 1986’da yani 25 yıl sonra aynı isimli bir filmde yer aldı ve tekrar listelere girdi.

Ben_E_King

 

  1. Alex North & Hy Zaret – “Unchained Melody” (1955). Tahmini kazanç: 27.5 milyon $

1955’te “Unchained” isimli bir hapishane filminin tema müziği olarak bestelelen bu şarkı, müzik dünyasının en çok yorumlanan şarkılarından biri oldu. O tarihten buyana 650 farklı sanatçı tarafından okundu. Fakat en meşhurları, The Righteous Brothers’ın 1965’teki yorumu oldu. Şarkı 25 yıl sonra başrollerinde Demi Moore ve Patrick Swayze’in oynadığı Oscar ödüllü “Ghost” filminde yer alınca tekrar listelere girdi.

Alex_North

  1. John Lennon ve Paul McCartney – “Yesterday” (1965). Tahmini kazanç: 30 milyon $

Beatles’ın daha ilk günlerinde Paul McCartney ve John Lennon tüm şarkıların altında ikisinin imzasının birden olması konusunda anlaşmışlardı. Bu yüzden de şarkının tamamı McCartney tarafından yapılmış olsa da Yesterday resmi olarak bir McCartney ve Lennon ortak çalışması oldu. “Yesterday”, radyo tarihinin en çok çalınan ikinci şarkısı oldu binlerce müzisyen tarafından yorumlandı. Böylece Lennon’un hiçbir katkısı olmayan bu şarkı, onun resmi mirasçısı Yoko Ono’ya oldukça büyük bir para kazandırdı.

Lennon_ve_McCartney_002

 

  1. Barry Mann, Cynthia Weil ve Phil Specter – “You’ve Lost That Lovin’ Feelin” (1964). Tahmini kazanç: 32 milyon $

Karı – koca şarkı yazarı olan Barry Mann ve Cynthia Weil bu şarkıyı efsanevi prodüktör Phil Specter ile birlikte yazdılar. Bu listenin 5 numarasında yer alan şarkı gibi, “You’ve Lost That Lovin’ Feelin” de The Righteous Brothers tarafından yorumlandıktan sonra ünlendi. 1986’da Tom Cruise’un “Top Gun” filminde yer aldıktan sonra da iyice tanındı. Radyoda tüm zamanların en çok çalınan şarkısı oldu.

Barry_Mann

  1. Irving Berlin – “White Christmas” (1940). Tahmini kazanç: 36 milyon $

Noel şarkılarının en ünlüsü olan “White Christmas”, Rusya’dan Amerika’ya göç eden bir Yahudi tarafından yazılmıştı. Birçok şarkıcı tarafından yorumlandı fakat içlerinde en ünlüsü Bing Crosby’ninki oldu. Crosby’nin versiyonu tüm dünyada 100 milyondan fazla sattı.

Irving_Berlin

1.Hill Sisters – “Happy Birthday” (1893). Tahmini kazanç: 50 milyon $

1893’te Hill kardeşler ana okulları için yaş günlerinde söylenmek üzere bir şarkıya ihtiyaç duydular. Böylece ortaya çıkan şarkı, tüm müzik tarihinin en çok kazandıran şarkısı oldu. 100 yıl boyunca şarkının sahipleri birkaç kez değişti. 1990 yılında Warner Chappell isimli müzik firması, şarkının haklarını 15 milyon dolara satın aldı. Şarkı günümüzde yılda ortalama 2 milyon dolar para kazandırıyor. Bu şarkının bir filmde ya da televizyon şovunda yer alabilmesi için 25 bin doların gözden çıkartılması gerekiyor. Bu pahalı fakat eski şarkının telif hakkı 2030’da ABD’de 2016’da da Avrupa’da sona eriyor.

Hill_Sisters

 

Bu bilgileri 2013’te derlemiştim. Bu nedenle listede değişiklikler meydana gelmiş olabilir. 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir