Yazarlık Dersleri - 2: Kelimelere anlamını biz veriyoruz 1

Konuşurken ya da yazarken ne kadar detay vereceğimiz çok önemlidir. Gereksiz detaylar karşınızdakinin dikkatini dağıtabilir. Ancak bazen de detay vermemek, istediğiniz etkinin oluşmamasına yol açabilir.

Mesela müzik dinlemeyi seviyorum derseniz, bu çok genel bir ifade olur. Müzik dinlemeyi sevdiklerini söyleyen iki insan, içlerinden birinin Zeki Müren diğerinin de hard rock sevdiğini görünce, aslında çok az ortak noktalarını olduğunu anlayabilirler.

Genelde insanlar pazartesileri, hafta sonunda yaptıklarını anlatırlar. Kimisi hafta sonunu dizi seyrederek geçirmiştir, kimisi bir yerde kamp yapmıştır, kimisi AVM’den dışarı çıkmamıştır, kimisi halı sahada futbol oynamıştır, vs. Hepsi de eğlenmek için bunları yapmıştır. 

Herkesin eğlence anlayışı farklı olabilir. Kimisi için kitap okumak dünyanın en sıkıcı işi olabilir, kimisi için de en eğlencelisi. Eğlence sözcüğüne nasıl herkes kendi anlamını yüklüyorsa; bu durum dürüstlük, doğruluk, hata yapmak, doğru iş yapmak, yalan, inanç, dostluk, aldatmak, vs gibi bir sürü başka kelime için de geçerlidir. Bunların hepsinin sözlüklerde yazan bir karşılığı vardır. Fakat günlük hayatta kelimelerin anlamı sözlükler değil insanlar verir. 

Dil, içinde doğduğumuz ve yetiştiğimiz kültürün bir parçasıdır ve değişemez. Eskimolar kar için farklı farklı birçok kelimeye sahiptir. Yeni Gine’de pirincin 92 türü için farklı isimler kullanılır. Çünkü pirincin ekonomilerinde önemli bir yeri vardır. Çoğu yaşlı insan için tüm otomobiller birdir. Sadece renk farkları vardır. Otomobile ilgi duyan biri ise otomobilleri modellerine göre 50’den fazla türe ayırabilir. 

Kimi zaman iletişimde detay önemlidir. Akşamın geç bir saati dışarı bakıyorsunuz ve eşinize apartmanın önüne bir araba duruyor derseniz, eşiniz “eee ne olmuş yâni” diyebilir. Fakat “bir polis arabası duruyor” derseniz yâni detay verirseniz, tepkisi farklı olur. (Tabii otomobillerin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı yıllarda yaşıyor olsaydınız, “evin önünde bir araba duruyor” demeniz, detay vermeseniz bile eşinizde büyük bir merak uyandırabilirdi.)

Karşınızdakine bir hikâye anlattığınız zaman bazı detaylar önemlidir.  Neden kızgın bir rottweiller demek varken, sadece köpek diyesiniz? Eğer anlattığınız hikâyede sözünü ettiğiniz kişinin ruhsal durumu önemliyse, neden kasıla kasıla ya da dans eder gibi yürüyordu demek varken, ondan sadece yürüyordu diye bahsedesiniz? 

Fakat detayın fazlası iyi değildir. Bir şey anlatırken karşınızdakini çok fazla detaya boğarsanız, vurgulamak istediğiniz asıl nokta kaybolabilir.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir