Yerel lezzetler 1

Kamboçya

Ördek ve tavuk embriyosu: yavruların oluşmaya başladığı döllenmiş yumurtaların haşlanmasıyla hazırlanan sevilen bir yemektir. Çin’de ve Güney Doğu Asya’nın başka bölgelerinde de yenir.

Yerel lezzetler 2

 

Güney Kore

Köpek: Köpek, Çin, Güney Doğu Asya ve Orta / Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde çok sevilen bir yiyecektir. Kızartılarak, mangalda ya da ızgarada hazırlanan köpek eti, özellikle tatlı – ya da ekşi sosa batırılarak yenilir.

Yerel lezzetler 3

 

İspanya & İtalya

Dana yumurtalıklarına İspanya’da criadillas, İtalya’da granelli denir. Genellikle kızartılarak ya da ızgarası yapılarak tüketilir. Bazen de dilimlenerek hamurun içine katılır.

Yerel lezzetler 4

Fransa

Kurbağa bacağı ve salyangoz yemeleriyle meşhur olan Fransızlar; eşek, katır ve at da yerler. Ayrıca at ve eşek sosisi de yaparlar.

kurbaga_bacagi

Venezüela

25 santimlik bacaklarıyla tenis topu büyüklüğüne ulaşan tarantula, Venezüela’da sevilen bir yiyecektir. Tarantulaların kurumuş dala benzeyen azı dişleri de kürdan olarak kullanılır.

tarantula-02

Myanmar

Myanmar ve Güney Doğu Asya’nın diğer bölgelerinde, tavuk ayakları una bulandıktan sonra kızartılarak yenilir.

tavuk_ayagi

Kongo Cumhuriyeti

Kongo’da maymun eti çok sevilen bir besindir. Özellikle bir babun türü olan mandrill’in eti çok değerlidir.

maymun_eti

Japonya

Japonların “suşi”si artık tüm dünyada tanınıyor. Fakat Japon lezzetleri arasında bir de canlı istakozla yapılan ve hayvan hâlâ kıpırdadığı için odori – gui yani “dans eden yemek” diye bilinen “saşimi” de bulunmaktadır. Bunun bir çeşidi de umasaşi, yani çiğ attır.

sashimi_fish

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir