Cem Yılmaz'ın esprisini bir başkasından dinleyince niye gülmüyoruz? 1

Aynı cümleyi farklı ses tonu, vurgu, jest ve mimiklerle söylediğinizde farklı farklı anlamlar ortaya çıkar. Meselâ neşe içinde “bugün hava ne güzel” derseniz, karşınızdaki insan havanın nasıl olduğunu bilmese bile gerçekten de güzel bir hava olduğunu düşünür.

Bunu alaycı bir biçimde söylerseniz havanın aslında kötü olduğunu ve sizin bu durumdan hoşnut olmadığınızı düşünebilir.

Eşiniz meselâ bu cümleyi kızgın bir şekilde söylerse, bir gün önce ona “yarın yağmur yağacak o yüzden evde oturalım” demişsiniz de o da ertesi gün havanın güzel olduğunu görünce size kızmış gibi bir durum ortaya çıkabilir.

İletişim sözlerden ibaret değildir

Sözlerin iletişimdeki yeri çok azdır. 1967 yılında yapılan bir araştırmaya göre iletişimde vücut dilinizin %55 oranında bir etkisi vardır. Ses tonunuzun etkisi ise %38 oranındadır. Söylediğiniz sözler ise mesajınızda sadece %7’lik bir etkiye sahiptir.

Çoğu insan bir iş görüşmesine giderken, neler söyleyeceğini kafasında kurar. Şunun sorarlarsa şöyle cevap veririm, bunu sorarlarsa şunu derim gibi planlar yapar. Yâni nasıl söyleyeceğini düşünmek yerine, ne söyleyeceğine odaklanır. Tabii bu büyük bir stratejik hatadır. Çünkü bakışlarınızla, hareketlerinizle, duruşunuzla karşınızdaki insanı ikna edemedikten sonra, sözlerinizin pek fazla değeri kalmıyor.

Ne söylediğimizden çok nasıl söylediğimiz önemlidir

Yukarıdaki oranlar farklı ortamlarda ve durumlarda değişiklik gösterebilir.  Fakat şu kesindir: vücut dilimizin ve ses tonumuzun, ağzımızdan çıkan sözlerin anlamı ve etkisi üzerinde her zaman büyük bir payı vardır.

Ne söylediğimiz değil, nasıl söylediğimiz önemlidir. Bu yüzden bazı insanlar Cem Yılmaz’ın bir esprisini yapınca, kimse ona gülmez. Çünkü Cem Yılmaz ve diğer tüm başarılı komedyenlerin esprileri sadece sözlerden ibaret değildir. Sözlerini ses tonları, hareketleri ve mimikleriyle de desteklerler.

1 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir