Halk İlaçları 1

Geçtiğimiz hafta “bardağı 20 liradan satılan eşek sütü” haberini okuyunca, aklıma eskiden halk arasında kullanılan bazı ilaçlar geldi. Bunların malzemeleri arasında fare yağından, köpek dışkısına kadar her şey bulunurdu.

Ülkemizde eski dönemlerde biri hastalanınca, doktora gitmek lüks sayılırdı. Halk da çoğunlukla kocakarı ilacı dediğimiz ilaçlardan medet umardı.

Difteri için: Beyaz bir köpeğin dışkısı amonyak ile birlikte toz haline getirilir, kamış kalemle hastanın boğazına üflenir. İlaç olarak kulanılan köpek dışkısına “elmas tozu” denilmekteydi. Ayrıca bu hastalığın tedavisi için bir yöntem daha vardı: Bir güvercin kesilir, ortasından yarılarak soğumadan hastanın boğazının iki tarafında sarılırdı.

beyaz_kopek

 

Kulak ağrısı için: Henüz tüylenmemiş 2-3 fare yavrusu zeytinyağıyla beraber şişeye konulur, güneşte bırakılır, bir müddet sonra fare yavruları erir gibi olur. Buna “sıçan yağı” denir. Bu yağdan birkaç damla ağrıyan kulağa damlatılır.

fare

 

Kurdeşen için: Hasta çıplak olarak herhangi bir dörtyol ağzında üç defa yuvarlanır.

Halk İlaçları 2

 

Mide hastalıkları için: üç sabah baş aşağı merdivenden inilir.

merdiven

 

Sarılık için: Deve idrarı su ile karıştırılıp tülbentten süzülür, sonra sabah akşam bir miktar içilir. Ayrıca hastanın kendi idrarı da bir kaseye konup, içine bir kayısı atılır. Üstüne de kara saplı bir bıçak konularak bir gece dışarıda bekletilir. Daha sonra bu şifalı karışım hastaya içirilir.

deve

 

Siğil için: Pilav yenirken sofraya dökülen pirinç tanelerinden yedisi alınarak siğillere sürülür ve sulak bir yere gömülür.

pirinc

 

Sıtma için: Bir incir ağacının alçak dallarından biri yere yatırılır, üzerine büyük bir taş konur. “Sen beni, ben de seni bırakayım” denir.

agac

Verem için: Köpek dışkısı yoğurtla karıştırılarak hastaya yedirilir. Ayrıca ölü köpek kafası yakılarak toz haline getirilir, bu toza baharat karıştırılarak hastaya yedirilir.

kopek_kafasi

 

Kaynak: Mehmet Halit Bayrı, İstanbul Folkloru, 1947

 

Bu yazı 17 Mart 2013 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir