İstanbul'un en eski spor kulübü 1

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş  geçtiğimiz günlerde Okmeydanı Eğitim ve Spor Vakfı’nın açılışını yaptı. Okçular dergâhının devamı niteliğindeki vakfın açılmasıyla, İstanbul’un “en eski spor kulübü” de tekrar faaliyete geçmiş oldu.

kadirtopbas

Beş asır önce aynı yerde kurulmuş olan okçular dergâhı tam bir spor kulübüydü: kendi kuralları, seçimle başa geçen yöneticileri ve kayıtlı çok sayıda üyesi vardı. Burada okçuluk çalışmalarının yanı sıra yarışmalar da düzenlenirdi. Okçular dergâhı, Sultan II. Bayezid (1481–1512) döneminde Okmeydanı’nda inşa edilmişti.

Osmanlılarda hedef ve menzil şeklinde iki türlü ok atışı yapılırdı. Hedef atışlarında, hedef olarak içi talaşla doldurulmuş torbalar kullanılırdı. Menzil atışlarında ise okun mümkün olabilecek en uzak mesafeye atılmasına çalışılırdı.

Bir menzil rekoru kırıldığında, okun düştüğü yer hafifçe kazılır ve altı ay içinde buraya bir nişan taşı dikilirdi. Bunlar genellikle mermer sütunlar şeklindeydi ve üzerlerindeki kitabede okçunun adı, atış mesafesi ve atış tarihi yazardı. Birçoğu tahrip edilmiş olan nişan taşlarından günümüze sadece 25 tane kalmıştır.

 

Bu yazı 10 Mart 2013 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir