Yanlışlardan öğrenin 1

Hayatımız boyunca bir şeyi öğrenirken, hep işin en doğru şekilde nasıl yapılacağını gördük. Biz de birine bir şey öğretirken aynı yöntemi kullanırız: “Şunu şöyle yap, bunu böyle yap, sonra onu yap…” Fakat tek öğrenme/öğretme yöntemi bu değildir. Meselâ bir işin nasıl yapılmayacağını görmek de bize çok şeyler öğretebilir.

Diyelim ki bir dükkân açacaksınız. Genellikle ilk yapacağınız şey, başarılı örnekleri incelemek olur. Bu tabii ki yanlış değil. Fakat eksik. Çünkü başarısız olanları da incelemek gerekir. Onların neden başarısız olduğunu keşfedersek, en azından başarılı olmak için ne “yapmamak” gerektiğini görmüş oluruz. 

11. yüzyılda yazılan Farsça bir kitapta yazar şu tavsiyede bulunur: 

Hüner öğrenmenin belli bir zamanı olmaz, hiçbir anını boş geçirme. Eğer o sırada hünerli birini bulamazsan bir hünersizden öğren, çünkü hüneri hünersizlerden de öğrenebilirsin. Akıl ve zekâ gözüyle bakarsan, hünersiz kişinin yaptığı iş sana hoş gelmez; sen de bunu görüp ondan daha iyisini yaparsın. Nitekim Ali el Murtaza’ya sormuşlar: “Edebi kimden öğrendin?” o da “Edepsizden” demiş.

 

Yazıda kullanılan görsel FREEPIK’ten alınmıştır.

1 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir