İlk Indiana Jones filmi 38 yıl önce gösterime girdi. Bunun ardından sekiz yıl içinde iki devam filmi yapıldı. Bu üç filmde de başroldeki isim ünlü aktör Harrison Ford’du.

Indiana Jones, sinema tarihinin en sevilen kahramanlarından biri oldu. Hayranlarının yoğun isteği karşısında 19 yıllık bir aradan sonra 2008 yılında serinin dördüncü filmi de geldi.

Geçtiğimiz yıllarda son bir Indiana Jones filminin daha yapılacağı duyuruldu. Film hakkında net olarak bildiğimiz tek şey, Harrison Ford’un beşinci kez Indiana Jones karakterini canladıracağı. Filmin senaryosu kesinleşmemiş olsa da olayların hangi dönemde geçeceğini tahmin etmek aslında pek de zor değil.

Sıkı Indiana Jones hayranları bu hayali karakterin 1899 tarihinde, Harrison Fordu’un ise 1942 yılında doğduğunu bilirler. İlk Indiana Jones fimi 1936 yılında geçiyordu. Yâni filmin geçtiği yılda Indiana Jones 37 yaşında idi. Onu canladıran Harrison Ford ise 38 yaşında idi. Yâni aktörün gerçek yaşı ile canladırdığı karakterinki arasında büyük bir fark yoktu. Sonraki filmde bu yaş farkı 5’e, diğer iki filmde ise 7’ye çıktı.

Yeni Indiana Jones filminin 2021’de gösterime girmesi bekleniyor. Bu da 2020 yılında filmin çekileceği anlamına geliyor. Gelecek sene 78 yaşına girecek Harrison Ford bu filmde de kendisinden 7-8 yaş genç bir Indiana Jones’u canlandırırsa, filmin 70’li yılların başında geçeceğini rahatlıkla tahmin edebiliriz. Fakat bildiğiniz gibi son yıllarda 80’li yıllara karşı büyük bir ilgi var. Netflix’teki Stranger Things isimli dizi de bu ilginin artmasına epey bir katkıda bulundu. Bakarsınız bu filmde Harrison Ford, 82 yaşındaki bir Indiana Jones’u canlandırır. O zaman filmin geçtiği yıl da 1981 olur. Yâni ilk Indiana Jones filminin gösterime girdiği yıl. Bu da aslında serinin final bölümü için son derece anlamlı bir yıl seçimi olmuş olur.

Bunların hepsi de birer tahmin olmasına rağmen 5. Indiana Jones filminin 1970 – 1981 yılları arasında geçen bir konuya sahip olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir